İletişim

Bizi Takip edin:

Fotoğraf Uzantıları

Jpeg Png Gif Pdf Webp

Dosya uzantıları, bilgisayarımızda bulunan dosyaların hangi biçimde ve formatta olduğunu belirtirv . Bu çalışma mantığı, bilgisayar gibi çalışan diğer cihazlar için de geçerlidir. Bilgisayarımızda bulunan dosyaların bir uzantısı vardır.

Uzantılar bize dosyanın ne dosyası olduğunu aktarır. Aynı zamanda bu uzantıya bakarak, söz konusu dosyayı hangi programlarda açabileceğimizi de anlayabiliriz. Örneğin, .png bir dosya uzantısıdır ve söz konusu dosyanın bir görsel imaj olduğunu belirtir.

Tüm uzantılar, dosya adından sonraki nokta işareti ile birlikte başlar. Eğer bir dosya adında birden fazla nokta işareti varsa, en son nokta işaretinden sonra gelen isim, o dosyanın uzantısını ifade eder.

Örnek : thumb/kural_reklam_antalya.png

En Çok Kullanılan Dosya Uzantıları Nelerdir?

Jpeg Nedir?

Karşılaşılan dosya biçimleri arasında sıkça yer almakta olan formatlardan birisi de JPEG dosyası olarak bilinmektedir.  JPEG nedir, ne işe yarar, boyutu kaçtır ? Diye soracak olursanız...

Açılımı Joint Photographic Experts Group olarak ifade edilebilir. JPEG dosya formatı aynı zamanda da sayısal bir görüntü kodlama biçimi olarak ifade edilmektedir. 

logo
120
en çok kullanılan dosya uzantıları nelerdir
Gif Nedir ?

İngilizce, Grafik Değiştirme Biçimi anlamına gelen Graphics Interchange Format'ın kısaltmasıdır. Bir sayısal resim saklama biçimi olan GIF, kayıpsız sıkıştırma kullanıyor ve 8-bit renge (yani 256 renge) kadar destek veriyor.

PNG ve JPEG ile birlikte bilgisayar dünyasında kullanılan en yaygın resim saklama biçimlerinden olan GIF, bunlardan farklı olarak :

Piksel tabanlı animasyonların üretilmesine olanak tanıyor.

Pdf nedir?

Taşınabilir Belge Formatı Portable Document Format (PDF) Uluslararası Standartlaştırma Organizasyonu (ISO) tarafından yönetilen bir açık standart olarak kullanılmaktadır.

PostScript'in kısıtlı bir altkümesine karşılık gelen bir sayfa betimleme dilinde betimlenmiş grafiğin yanı sıra grafik elemanları veya belge ile ilişkilendirilmiş link, e-imza, anahtar kelime gibi meta datadan oluşur.

Webp Nedir ?

Görseller, güzel bir web sitesi tasarlamanın hayati bir bileşeni olduğundan tasarımcıların ve site sahiplerinin peşine düşmesi gereken önemli sorulardan biri “WebP nedir?” olmalıdır.

Aslında görsel boyutlarında küçük iyileştirmeler bile site performansında önemli etkilere sebep olur. Kısacası; görsellerinizin boyutunu küçültmenin yollarını bulabilirseniz, sitenizi hızlandırabilir ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz. (Seo)

WebP; webdeki görselleri mevcut görsel formatlarına benzer bir kalite seviyesinde ancak daha küçük bir dosya boyutunda görüntülememize izin veren Google tarafından tasarlanmış modern bir görüntü formatıdır.

dosya uzantisi nedir

Mpeg4 Nedir ?

Moving Picture Experts Group geliştirilmiş bir ISO/IEC standardıdır. MPEG4 dosyaları, MPEG-4 standardının Sistem Bölümünde (ISO 14496-1) tanımlanan bir kap biçimindedir.

MPEG4 dosyaları, her türlü multimedya içeriğini (çoklu ses akışları, video akışları, altyazı akışları, resimler) ve 2B ve 3B grafikler, kullanıcı etkileşimi, DVD benzeri menüler gibi gelişmiş içeriği ("Rich Media" veya "BIFS" olarak adlandırılır) destekler.

Eps Nedir ?

Profesyonel baskı için sektör standardı olan EPS (Encapsulated PostScript) vektör dosya formatıdır.

PostScript yazıcılar ve dijital baskı makineleri genellikle reklam panosu reklamları, bill board büyük posterler ve dikkat çekici pazarlama materyalleri gibi büyük ve ayrıntılı görüntüleri üretmek için EPS'yi kullanır.

kural dijital instagram icon
kural design

2023 Yılın Rengi

2023 Pantone rengi nedir ?

“2023 yılının rengini görmüşmüydünüz”

Sonraki yazı

Geleceğin 10 mesleği arasında bulunan grafik tasarım ve kullanım alanları hakkında

Paylaş:
kural-reklam-logo

Yorumlar :

kural logo
kural reklam logo
kural dijital reklam logo