İletişim

Bizi Takip edin:

Qr kodu nedir ? Ne işe yarar ?

Qr code, kare kodu nedir ? Barkod ne işe yarar ? Bu yazımızda son yıllarıda popülerliği hızla artan kullanım alanı git gide genişleyen kare kolama tekniği hakkında bilgi veriyoru. Web sitemizden sizde kendi qr kodunuzu ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz

kural-reklam-logo
120
kural-reklam-qr-nedir-nerelerde-kullanır

İngilizce: Quick Response (hızlı tepki) Türkçe kare kod Kısaltılmışı qr kodu 1994 yılında Toyota'nın bir alt kuruluşu olan Japon şirketi Denso Wave tarafından barkodlara alternatif daha doğrusu daha gelişmiş barkod sistemi olarak geliştirildi.

Şirketin bu kodlama sistemini geliştirme nedeni üretim sırasında araçları ve parçaları doğru bir şekilde takip etmek için bir sisteme ihtiyaç duymasıydı.

Yukarıdan aşağıya ve sağdan sola okunabiliyor

Kısa süre içerisinde tek boyutlu ve kısıtlı barkod sisteminin yerini  qr kod almaya başladı Barkod

sistemi tek boyutludu, bu nedenle sadece yukarıdan aşşağıya doğru taranabilir ve kısıtlı veri kaydedebilir qr kodu ise çift boyutlu olup sağdan sola da okutulabilir ve bu sayede daha çok veri depolayabilir.

İlk başlarda otomobilleri ve otomobil parçalarını takip etmek için kullanılması düşünülen QR kod, 2012’de endüstriyel tasarım ödüllerinden olan Good Design Ödülü’nü kazandı ve şimdiki kullanım şeklini almaya başladı; otomobil sektörünün yanı sıra farklı sektörlerde de kullanılmaya başlamıştır.

Tasarımcısı: Masahiro HARA bunu beklemiyordu

Masahiro Hara, QR kodun bu denli yayılmasına dair şaşkınlığını: ‘‘Harika bir şey geliştirdiğimi hissetmiş, gelecekte sektörde bunun çokça kullanılacağını tahmin etmiştim; ancak herkes tarafından kullanılması beklediğim bir şey değildi. Bir ödeme metodu olarak kullanılmaya başladı. Bu tamamen beklenmedik bir şeydi.’’ sözleriyle ifade etti

Qr kodun tasarımcısı Masahiro Hara

Hiç para kazanamadı

İş dünyasında hızla yayıldığı görülen QR kod için patent hakkı talep etmedi! Ve QR kod, tüm dünyanın kullanımına açık olacak şekilde paylaşılmış, insanlığın kullanımına serbest bir şekilde açılmış oldu.

Sizde kendi qr kodunuzu ücretsiz oluşturabilirsiniz
kural-reklam-sosyal-medya
kural-reklam-font-yazı-tipi-alfabe
Yukarıdaki linklerden

Sizde kullanım amacınıza uygun qr kodunuzu ücretsiz olarak oluşturabilir ve indirebilirsiniz

“Japon ekip patent talep etmeyerek tüm Dünya ya bir nevi ders vermiştir tasarımcı bu sistemden hiç para kazanmamıştır.”
Qr kod oluştur, ücretsiz oluştur

Uygulamamız tamamen ücretsizdir

Paylaş
kural-dijital-logo

Yorumlar :

logo tasarımı
logo tasarımı Antalya
Kurumsal kimlik tasarımı