İletişim

Bizi Takip edin:

Qr kodu nedir ? Ne işe yarar ?

QR kodu, QR kodu nedir? Barkod ne işe yarar? Bu yazımızda son yıllarda popülerliği giderek artan kare kodlama teknikleri hakkında bilgi veriyoruz.

Dilerseniz Bu Adresten ücretsiz olarak kendi QR kodlarınızı oluşturabilirsiniz.

kural-reklam-logo
120
kural-reklam-qr-nedir-nerelerde-kullanır

İngilizce: Quick Response (hızlı tepki)

Türkçe:Kare kod

Kısaltılmışı: Qr kodu

1994 yılında Toyota'nın bir yan kuruluşu olan Japon şirketi Denso Wave tarafından barkodlara alternatif veya daha gelişmiş bir barkod sistemi olarak geliştirilmiştir. 

Şirket, üretim sırasında araçları ve parçaları doğru bir şekilde takip edecek bir sisteme ihtiyaç duyduğu için bu kodlama sistemini geliştirdi.

Yukarıdan aşağıya ve sağdan sola okunabiliyor

Çok kısa sürede tek boyutlu ve sınırlı barkod sistemleri yerini iki boyutlu kodlara bırakmaya başladı. Barkod sistemi tek boyutludur ve sadece yukarıdan aşağıya taranabilir ve depolanan veriler sınırlıdır, iki boyutlu kod iki boyutludur ve yukarıdan aşşağıya ve sağdan sola okunabilir ve bu sayede daha çok veri depolayabilir ve cihazlar tarafından çok daha hızlı algılanır.

İlk başta otomobil ve parça takibi için kullanılan bir QR kod olarak düşünülmüş, 2012 yılında endüstriyel tasarım ödüllerinden Good Design Award ödülünü kazanarak bugünkü halini almaya başlamış, farklı alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır. otomotiv alanında olduğu gibi.

Tasarımcısı: 

Masahiro HARA bunu beklemiyordum

Masahiro Hara, QR kodun bu denli yayılmasına dair şaşkınlığını: ‘‘Harika bir şey geliştirdiğimi hissetmiş, gelecekte sektörde bunun çokça kullanılacağını tahmin etmiştim; ancak herkes tarafından kullanılması beklediğim bir şey değildi. Bir ödeme metodu olarak kullanılmaya başladı. Bu tamamen beklenmedik bir şeydi.’’ sözleriyle ifade etti

Qr kodun tasarımcısı Masahiro Hara

Hiç para kazanamadı

İnanması zor ama Hara geliştirdiği sistemin patentini almadı. Ve QR kodunu paylaştı ki tüm dünya tarafından kullanılabilsin ve insan kullanımı için ücretsiz olsun.

Sizde kendi qr kodunuzu ücretsiz oluşturabilirsiniz
kural-reklam-sosyal-medya
kural-reklam-font-yazı-tipi-alfabe
Yukarıdaki linklerden

Sizde kullanım amacınıza uygun qr kodunuzu ücretsiz olarak oluşturabilir ve indirebilirsiniz

“Japon ekip patent talep etmeyerek tüm Dünya ya bir nevi ders vermiştir tasarımcı bu sistemden hiç para kazanmamıştır.”
Qr kod oluştur, ücretsiz oluştur

Uygulamamız tamamen ücretsizdir

Paylaş
kural-dijital-logo

Yorumlar :

logo tasarımı
logo tasarımı Antalya
Kurumsal kimlik tasarımı